A hoverboard vagy segway egy modern közlekedési eszköz. Bár ránézésre az ember csak áll rajta, használata komoly egyensúlyozást igényel, néhány izmot pedig állandóan megfeszítve tart.
Nem kell tehát aggódnia, hogy beszerzésével ellustulna. Ha pár kilométerre lakik munkahelyétől, ahová sima út vezet, akár hoverboardon is járhat dolgozni. Persze nem kizárólag szabadtéri eszközről van szó, nyugodtan próbálja ki egy nagyobb épületben, irodaházban is. A gyerekek pedig egyenesen imádják – számukra egy kimondottan gyerekeknek tervezett, kisebb méretű modellt is beszerezhet. A következő cikk a legnépszerűbb modellekről nyújt áttekintést.
Az Elektroboard RayeeTech I1 egy felsőkategóriás hoverboard, hosszú akkumulátor élettartammal, 6,5”-es kerekekkel, és biztonsági világítással.
Középkategóriás hoverboard a városi közlekedés szerelmeseinek, 10” kerekekkel, kék LED világítással, elektronikus stabilizációs rendszerrel szerelve.
Alapkategóriás hoverboard elsősorban kezdőknek vagy hobbi célra, egyéni okostelefonos alkalmazással, vezeték nélküli csatlakozással, beépített hangszóróval.
A legjobb hoverboardok áttekintése
Értékelés: Elektroboard RayeeTech I1
Motor teljesítménye: 2×300 W | Maximális sebesség: 10 km/h | Maximális vezetési távolság: 15 km | Akkumulátor: Li-Sanyo 36V, 4,4 AH | Akkumulátor töltési ideje: 3 óra | Elektroboard súlya: 10 kg | Elektroboard teherbírása: 100 kg (min. ajánlott súly 20 kg)
- Kellemes dizájn, szép külső
- Erős akkumulátor
- Sárvédő
- Nagy átmérőjű kerekek a kényelmesebb közlekedéshez
- Csak városi használatra alkalmas
- Maximum 100 kg-ot bír el
Az Elektroboard RayeeTech I1 azoknak kedvez, akik felsőkategóriás hoverboardot keresnek városi használatra. Kialakítása kényelmessé teszi a vele való közlekedést. A nagy kerékátmérő jobb kanyarodási képességet eredményez. A sárvédő megóvja a használót a felverődő kavicsoktól, sártól, pocsolyáktól. A csúszásmentes kialakítású fellépőlap, valamint a led világítás a biztonságos közlekedést szolgálja.
A deszkát kettő darab 300 wattos elektromotor hajtja. Végsebessége 10 km/h, ami ideálissá teszi a városi közlekedésre, valamint hobbi felhasználásra. Kicsi súlyának köszönhetően alkalmas arra, hogy munkába vagy iskolába is magával vigye. Az akkumulátor 3 óra alatt töltődik fel teljesen, és egy töltéssel akár 15 kilométert is megtehet.
A hoverboard a test mozgatásával és egyensúlyozással irányítható, és elektronikus stabilizáló rendszerrel van szerelve. Használata könnyen megtanulható, minimális gyakorlást igényel.
A csomag részét képezi a hozzávaló töltő és egy ajándék tároló táska is. A készülék mindennel rendelkezik, ami alkalmassá teszi a városi közlekedésre. Ideális a napi, városon belüli ingázásra, hobbi és sport célokra, vagy a mindennapi teendők gyorsabb lebonyolítására.
Értékelés: Elektroboard Windrunner Fun A1 Art
Kerék mérete: 10″ (25,4 cm) | Elektroboard mérete: 34,5 × 71,5 × 33,5 cm | Motor teljesítménye: 2×350 W | Elektroboard maximális sebessége: 12 km/h | Maximális vezetési távolság: 40 km (átlagos 20-25 km) | Akkumulátor: Samsung 4400 mAh | Töltési idő: 120-180 perc | Elektroboard súlya: 13,5 kg | Elektroboard terhelhetősége: 110 kg (a legkisebb ajánlott súly: 20 kg) | Ajánlott felhasználás: városi közlekedés
- Hosszú üzemidő
- Két nagy teljesítményű motor (2×350 W)
- Elektronikus stabilizációs rendszer
- Nagyobb maximum sebesség (12 km/h)
- Kisebb kerék, kevésbé bírja az úthibákat
- Csak városi használatra ajánlott
A Windrunner Fun A1 Art mind teljesítményében, mind megjelenésében magával ragadó. Remek ár-érték arányt képvisel, ideális kezdőknek és haladóknak, napi használatra és hobbi célra is.
10”-es kerekeivel csak városi terepre ajánlott, kisebb úthibákat ki tud küszöbölni. A sárhányó megvédi a felhasználót a felverődő kavicsoktól és a sártól. Az elején impozáns LED világítás található, ami három célt szolgál: megvilágítja az utat (este), láthatóságot biztosít (észreveszik a gyalogosok, autósok), dizájn célokat is betölt (stílusos, jól néz ki). Összességében a városi használatra van tervezve, minden megtalálható benne ami az aszfalton való közlekedéshez kell.
A motojai elég nagy teljesítményűek (2 X 350 W), ez meglátszik a végsebességén is, ami 12 km/h. Három óra alatt el lehet érni a teljes töltöttséget, ami jellemzően 25 kilométer megtételére elég, de gondos használat mellett ez akár elérheti a 40 km-t is. Használatát könnyű megtanulni, csupán egyensúlyérzékre van szükség.
Értékelés: VEGA VIRON GPX-01
Elektromos motor teljesítménye: 2×300 W | Akkumulátor: Li-ion 36V | Hatótávolság: 15-20 km (tereptől függően) | Töltési idő: 2-3 óra (80% 30 perc alatt) | Sebesség: 15 km/óráig | Kerék mérete: 6,5″ | Alkalmazás: IGEN | Bluetooth: IGEN | Kapcsolat mobiltelefonnal: IGEN alkalmazáson keresztül | LED fény: IGEN | Kerék anyaga: Gumi | Ajánlott életkor: 14 éves és idősebb | Ajánlott magasság: 120 cm-től | Maximális terhelés: 100 kg | Hordozótáska: IGEN | LED-es akkumulátor jelző: IGEN | Beépített hangszóró: IGEN | Méret: 59 × 19 × 18 cm | Súly: 10 kg
- Beépített hangszóró
- Kedvező ár
- Okostelefonos alkalmazás, Bluetooth kapcsolat
- Gyerekeknek és felnőtteknek is
- Kicsi hatótávolság (15-20 km)
- Kicsi kerékméret (jobban megakad az úthibákon)
A VEGA VIRON GPX-01 ideális kezdőknek és gyerekeknek. Városi közlekedésre van tervezve, kicsi kerekei miatt csak aszfalton tud közlekedni. A két darab 300 W-os motor elég nagy végsebességet ad (15 km/h), egy töltéssel nagyjából 20 km-t tud megtenni. A kinézete egyszerű, letisztult. Egyetlen dísze az első LED világítás, ami stílust ad a deszkának, miközben a biztonságért is felel.
Nagy előnye, hogy vezeték nélkül csatlakoztatható okostelefonhoz, és a saját alkalmazásán belül személyreszabható. Beépített hangszóróval rendelkezik, ami révén útközben telefonról zenét is hallgathat. Az akkumulátor töltöttséget egy LED lámpa jelzi, menet közben is látható. A deszka felülete csúszásmentes bevonatot kapott.
A csomag tartalmaz egy stílusos hordozó táskát, amivel könnyedén magával viheti a készüléket akár munka vagy iskolába is. A rendkívül kicsi tömege (10 kg) szintén alkalmassá teszi az utazásra. Elsősorban kezdőknek vagy nagyobb gyerekeknek, kamaszoknak tudjuk ajánlani, vagy azoknak, akik hobbi célra keresnek hoverboardot.
Milyen hoverboardot válasszunk?
Mi az a hoverboard?
A hoverboard, azaz légdeszka megszületésével a Vissza a jövőbe 2. című film rajongóinak régi álma vált valóra. Bár a szó szorosan vett értelmében nem lebeg a föld felett, mint ahogy azt a neve sugallja, ennek ellenére olyan gyönyörűen siklik, mintha nem is kerekeken gurulna.
Ezt a kétkerekű elektromos járművet a talpunk lenyomásával irányíthatjuk. Testsúlyunk áthelyezésével jobbra és balra kanyarodhatunk, gyorsíthatunk, illetve lassíthatunk. Egyszerű kezelhetőségéről a beépített giroszkóp és a fejlett elektronika gondoskodik.
Magyarországon a Nemzeti Közlekedési Hatóság állásfoglalása szerint a hoverboard nem tekinthető járműnek. Ez azt jelenti, hogy mint gyalogos gurulhatunk vele a járdán, betérhetünk akár a sétálóutcákba és a parkokba is, ám az úttesten nem használhatjuk.
Nem szeretné a járdákra és sétálóutcákra korlátozni a közlekedését? Olvassa el cikkünket a legjobb elektromos kerékpárokról!
Milyen típusú hoverboardok léteznek?
A hoverboardokat attól függően, hogy milyen útviszonyokra tervezték, több kategóriába oszthatjuk fel: kicsi, közepes és nagy.
Kicsi: Ha főleg járdán, esetleg épületekben vagy más sima felületen szeretnénk a hoverboardot használni, akkor ez a kategória a megfelelő a számunkra. Ugyanez a helyzet, ha még sosem közlekedtünk ilyen eszközzel. A kicsi hoverboardok kereke körülbelül 6,5″ átmérőjű. A gumik tömörek, tehát nem kell tartanunk a defektektől. Viszont ha a járdáról göröngyös útra szeretnénk letérni, akkor a 46 mm-es talpmagassága túl alacsonynak bizonyulhat. Ebben az esetben jobb egy nagyobb típus után nézni.
Közepes: A 8″-es kerekekkel már magabiztosan gurulhatunk a könnyebb terepeken. Talpmagassága nagyobb, a gumik pedig a kicsihez hasonlóan tömörek. Azonban ha még sosem álltunk hoverboardon vagy a kicsivel sem megy profi módon a közlekedés, nem ajánljuk a váltást. Hagyjunk időt magunknak, és haladjunk lépésről lépésre!
Nagy: Az igazi profiknak készült. Kerekei 10″ nagyságúak és felfújhatók. Szinte nem ismer akadályt. Fű, murva, homok? Megbirkózik mindegyikkel. A nagy hoverboardnak a nagyobb bukkanók sem okoznak a gondot, hiszen talpmagassága eléri a 80 mm-t. Nehezebb és méretesebb, mint a kisebb modellek, tehát biztonságosabb is a használata. Ez az előnye azonban egyben a legnagyobb hátránya is lehet, hiszen nem mindenhol használhatjuk, cipelése pedig nagyobb terhet jelent.
A fent említett három kategórián kívül még léteznek extra kicsi hoverboardok is, amelyek 4,5″-es kerekei inkább csak a gyerekeknek felelnek meg. A hoverboadrok használatát egyébként hatéves kortól ajánlják.
A továbbiakban sorra vesszük a hoverboardok azon tulajdonságait, amelyek fontos szerepet játszhatnak a számunkra tökéletes modell kiválasztásában.
Sebesség
A hoverboard maximális sebessége legtöbbször 15 vagy 20 km/h, ám a komolyabb terep hoverboardok között találunk olyat is, amellyel akár 25 km/h-val is száguldozhatunk.
Megtehető távolság
Bár néhány gyártó kilométerekben vagy órákban megadja, hogy mennyit mehetünk egy feltöltéssel, ezt az értéket annyi tényező befolyásolja, hogy legfeljebb konkrét példákon lehet szemléltetni. A leggyakoribb feltüntetett érték 20 km, illetve 2-3 óra, amelyet a gyártók szerint a 80 kg testtömegű utas ideális, teljesen sima, emelkedők nélküli út esetében érhet el.
Ezt az értéket elsősorban a hoverboard tápellátását biztosító akkumulátor határozza meg. A legelterjedtebb típus a lítiumion-akkumulátor. A megtehető távra ezenkívül nagy mértékben kihat a terep jellege, az akkumulátor kora, a felhasználó tömege, a sebesség, az emelkedők szöge és a vezetési stílus is.
Feltöltés ideje
Nem kell attól tartanunk, hogy huzamosabb ideig szeretett hoverboardunk nélkül maradunk, hiszen leggyakrabban 2 óra, de néhány modell akár már másfél óra alatt is teljesen feltöltődik. Jól jön a töltöttségiszint-mutató is, ha figyelemmel szeretnénk követni a töltés állapotát.
Teherbírás
A felnőtteknek szánt hoverboardok teherbírása zömmel 100 és 130 kg között mozog, de a gyerek deszkáknál is gyakori, hogy elérik a figyelemreméltó 100 kg-ot. Ez a legtöbb gyerek és felnőtt esetében is elég. Természetesen minél nehezebb a hoverboard utasa, annál rövidebb lesz a megtehető távolság.
Alapfelszereltség és tartozékok
A hoverboardok bizonyos felszereltsége szorosan összefügg a méretükkel. Bár az alapvető elektronika terén nincsenek nagy eltérések, léteznek speciális szenzorokkal felszerelt modellek is, amelyek ennek köszönhetően még fiatalabb, akár 5 éves korosztály számára is használhatóvá válnak.
Az alapkategóriába tartozó hoverboardokhoz is jár töltő, használati útmutató és távirányító, amellyel a deszkát, valamint az önegyensúlyozás funkciót ki- és bekapcsolhatjuk. Néhány forgalmazó táskával is meglep bennünket, amelyet persze külön is megvásárolhatunk.
Extrák
A komolyabb felszereltséghez tartozik a beépített hangszóró. A hangszóróhoz a hoverboard Bluetooth csatlakozási lehetőséget kínál. A párosítás után mobiltelefonunkkal vagy tabletünkkel is be tudjuk állítani kedvenc számainkat. Egyébként bizonyos alkalmazásokkal a mobiltelefon a zenelejátszás mellett akár távirányítóként is funkcionálhat.
Amennyiben nem csak fényes nappal szeretnénk gurulni, biztosan jól jönnek a LED fényszórók is. Az előttünk lévő út megvilágítása mellett jól láthatóságunkról és biztonságunkról is gondoskodnak. Egy hoverboardon akár több féle színű LED is lehet, így ki tudjuk választani az aktuális fényviszonyokhoz megfelelőt. Egészen más célt szolgálnak a talp alatt található LED fénysorok, amelyeknek inkább dekoratív szerepe van.
Az már csak hab a tortán, ha valamely gyártó vagy forgalmazó élettartam garanciát kínál. Ez a kifejezés azt takarja, hogy bármilyen garanciális meghibásodásra is kerüljön sor, a vásárlás óta eltelt időtől függetlenül ingyen megjavítják hoverboardunkat.
Cikk Megbeszélés