A forró nyári napok során nincs is jobb, mint hűsölni egyet és megmártózni a medencében. Még jobb, ha a saját háza kertjében található a medence, és nem kell zsúfolt uszodákba vagy strandokra mennie. A medencéről azonban rendszeresen kell gondoskodnia annak érdekében, hogy ne kelljen piszkos vízben úsznia. Az alapvető dolog, amely a vegyszereken kívül megtisztítja a medence vizét, az a szűrés. Ha Ön is azt fontolgatja, hogy medencével egészítené ki otthonát, de nem tudja, hogyan válassza ki a medence vízforgatót olvasson tovább.
Kiváló minőségű homokszűrő közepes méretű medencékhez, amely gyors és hatékony működésének köszönhetően rövid időn belül kristálytiszta vizet eredményez.
Elérhető áron kapható homokszűrő nagy méretű medencékhez. Jelentősen csökkenti a medencében szükséges vegyszerek mennyiségét.
Papírszűrős vízforgató, amely felfogja a vízben eloszlott szennyeződéseket és olyan szűrőt kínál, amely tisztítható és cserélhető is. Közepes és nagy medencékhez alkalmas.
Legjobb medenceszűrők
MARIMEX ProStar 6 Homokszűrő vélemény – legjobb homokszűrő
Teljesítmény: 6 m3/óra | Fogyasztás : 450 W | A következő átmérőjű slagokhoz: 32 mm, 38 mm | Medence mérete: legfeljebb 30 m3 méretű medencékhez | Sós vízhez: nem | Hozzávetőleges ár: 88 000 Ft
- Egyszerű karbantartás
- Hatékony és gyors víztisztítás
- Csendes működés
- A szilícium-dioxid-homok a legkisebb szennyeződéseket is felfogja
- Magasabb beszerzési ár
- A használati útmutató elég tömör
- Bonyolultabb összeszerelés
Ha Önnek is van medencéje, minden bizonnyal tudja, hogy a szűrés elengedhetetlen a tiszta vízhez. Ha közepes méretű medencéhez keres homokszűrőt, nyugodt szívvel ajánlhatjuk a kiváló minőségű MARIMEX ProStar 6 modellt. Ez a homokszűrős vízforgató olyan felszíni medencék vizét képes tisztítani, amelyek térfogata legfeljebb 30 m3, így 6 m3 /óra áramlási sebességet kínál.
A homokszűrő tartálya kiváló minőségű polipropilénből készült, megbízhatóan ellenáll a korróziónak és a medencék átlagos kémiai tulajdonságainak. A tartályba 17 kg homok helyezhető, amelyet érdemes hetente egyszer tisztítani – a medence szennyezettségi szintjének függvényében. A szűrő csendes működést és hatékony víztisztítást garantál, mindenképpen jó választásnak bizonyul. Hátrányként a nehezebb összeszerelést és a nem megfelelő használati útmutatót emelnénk ki.
Avenli homokszűrő medencékhez 6814 l / óra vélemény – kiváló homokszűrő kedvező áron
Teljesítmény: 6 814 l/óra | Fogyasztás : – W | A következő átmérőjű slagokhoz: 32 mm | Medence mérete: nagyobb térfogatú medencékhez | Sós vízhez: nem | Hozzávetőleges ár: 65 000 Ft
- Egyszerű karbantartás
- Hatékony és gyors víztisztítás
- Homokszűrőkhöz viszonyítva kedvező áron kapható
- Minőségi kivitel
- Kiváló ár/érték arány
- Kizárólag 32 mm átmérőjű slagokhoz alkalmas
Az Avenli homokszűrő medencékhez 6814 l / óra homokszűrős vízforgató az előző modellhez képest valamivel nagyobb teljesítményt biztosít, amely pontosan 6 814 l/óra. Ennek köszönhetően ez a medenceszűrő 5 óra alatt képes akár egy majdnem 35 000 literes medence vizét is képes megtisztítani, ami egészen jó érték. Ha tehát olyan medencéje van, amelynek térfogata nem haladja meg a 35 m3-t, akkor ez a szűrő megfelelő az Ön számára.
A medence nagyobb méretű medencékhez, vagy nagyobb intenzitású igénybevétel esetén alkalmas. Kristálytiszta vizet biztosít, és segít fenntartani a víz kiegyensúlyozott pH-értékét. Használata jelentősen csökkenti a medencében szükséges vegyszerek mennyiségét. A homoktartály kiváló minőségű anyagból készült, 10 kg szűrőszilíciumos homokkal kell feltölteni. A homokot a megfelelő működés érdekében érdemes két-három évente cserélni. Ezen modell esetében nem tudunk túl sok hátrányt megemlíteni, így mindenképpen megfelelő választásnak bizonyul.
Avenli homokszűrő medencékhez 6814 l / óra vélemény – a 2022-es év legjobb olcsó papírszűrője
Teljesítmény: 3 028 l/óra | Fogyasztás: 60 W | A következő átmérőjű slagokhoz: 32 mm | Medence mérete: közepes és nagy méretű medencékhez | Sós vízhez: nem | Hozzávetőleges ár: 15 000 Ft
- Alacsony beszerzési ár
- Közepes és nagyobb medencékhez alkalmas
- Egyszerű telepítés
- Más márka medencéihez is alkalmas
- Igényes karbantartás
Beszerzett egy kerti medencét, és nehezen tudja tisztán tartani azt a szezon alatt? Az Avenli medence vízforgató megoldja ezt a problémát. Ez a fajta szűrés az egyik leggyakrabban használt és legnépszerűbb módszer a medencevíz szűrésére. A papírszűrő alapját egy papírbetét alkotja, amely a szűrés belsejében természetes gátként hat az áramló vízre. Az Avenli medence vízforgató az összes szennyeződést felfogja, amely a vízben található. Ezenkívül az Avenli papírszűrő jelentősen alacsonyabb vegyszerfogyasztással büszkélkedhet.
Telepítése rendkívül egyszerű, így nem kell sokat bajlódnia vele. Természetesen nem csak ezen márka, hanem más márka medencéihez is alkalmas, közepes és nagy méretű medencékhez megfelelő. 32 mm átmérőjű slagokhoz csatlakoztatható, a vízforgató által biztosított vízátfolyás 3 028 m3 óránként. Hatalmas előnynek számít, hogy a papírszűrő tisztítható és szükség esetén akár cserélhető is.
Hogyan válasszunk medenceszűrőt?
Medenceszűrők típusai
Alapvetően két típusú szűrési technológiával találkozhat: homokszűrős vízforgató és papírszűrő. Ezek a leggyakrabban használt típusok. A kiválasztás során nem csupán az Ön preferenciáit kell figyelembe venni, ugyanis az elsődleges szempontok közé a medence mérete, használatának intenzitása és egyéb felszerelései tartoznak. Az alábbiakban megtudhatja, mi a két típusú szűrő közti különbség, mik az előnyeik, hátrányaik és rendeltetésük.
Míg a homokszűrő homokot használ a víz tisztítására, addig a papírszűrő alapja a papírbetét, ezzel tisztítja a vizet. A két szűrőrendszer közötti legjelentősebb különbség a karbantartásukban rejlik. A homokszűrőben lévő homokszemcséket két-háromévente (néhányat öt év után) kell cserélni. A papírszűrőben lévő medence szűrőbetétet körülbelül hetente egyszer kell cserélni.
Homokszűrő
Amennyiben nem korlátozott a költségvetése, javasoljuk, hogy homokszűrős vízforgatót válasszon. Az ilyen típusú medence szűrő kevesebb karbantartást igényel, és nagyobb, intenzív használatú medencékhez is alkalmas.
Alapja egy szilícium-dioxid homokkal töltött szűrőtartály, amelyen a víz átfolyik, így a homok felfogja a szennyeződéseket. Karbantartáshoz elegendő megtisztítani a homokot öblítéssel, és az összes szennyeződés kimosódik – a medencén kívül vagy a csatornába. Idővel azonban a homokszemcsék élei kopnak, kisimulnak, ennek következtében a szűrési hatékonyság fokozatosan csökken. Ilyen esetben ki kell cserélni a homokot. Ilyen típusú karbantartásra azonban csak 2-3 évente kerül sor.
- Elegendő teljesítmény a kiegészítő berendezésekhez (medenceporszívó,…)
- Intenzíven használt nagy medencékhez is alkalmas
- A homokszemcséket körülbelül 3 évenként kell csak cserélni
- A 20-40 mikron méretű szennyeződéseket is eltávolítja
- Megbízható működés
- Magasabb beszerzési ár
- A kisebb részecskéket – 20 mikron vagy annál kisebb – nem fogja fel
- Igényesebb áramfogyasztás szempontjából
- Nagyobb méretű és nehezebb
Ha tökéletesen tisztán szeretné tartani medencéjét, tudja, hogy a szűrőn felül egy medence porszívóra is szüksége lesz. A legjobb modelleket, valamint a kiválasztáshoz szükséges tippeket is cikkünkben találja.
Papírszűrő
A papírszűrő leginkább kisebb felszíni medencékhez, illetve felfújható medencékhez alkalmas. A homokszűrőhöz képest jóval olcsóbban beszerezhető karbantartása azonban igényesebb. Ezen felül kisebb teljesítményre kell számítania, így nem igazán megfelelő intenzíven használt medencékhez vagy nagy medencékhez.
Alapja egy papírbetét, tehát egy speciálisan összehajtogatott szűrőpapír, amely még a nagyon kis, 10-15 mikron méretű szennyeződéseket is felfogja. A medence szűrőbetét hátránya, hogy viszonylag gyakran szükséges tisztítani, valamint élettartama is rövid. A papírszűrőket egy szezon alatt gyakrabban kell cserélni is, és bár ezek beszerzési ára nem magas, a körülötte lévő munka nem biztos, hogy mindenkinek megfelelő. Bár alacsonyabb teljesítményt biztosít, nem kell attól tartania, hogy nem fog működni, csupán azzal kell számolnia, hogy a tisztítás lassabb lesz.
- Olcsóbb lehetőség
- Kisebb energiafogyasztással jár
- A kisebb, 10-15 mikron méretű szennyeződéseket is felfogja
- Rendkívül egyszerű karbantartás
- Nem alkalmas nagyobb méretű medencékhez
- Más típusú szűrőberendezésekkel összehasonlítva a karbantartási költségek magasabbak
- Gyakoribb karbantartást igényel
A szűrés hatékonysága
Ahhoz, hogy a szűrőrendszer hatékonyan működjön a medencéjében, és megfelelően tisztítsa a benne lévő vizet, fontos, hogy megfelelő típusú és teljesítményű medence szűrőt válasszon. Mivel a típusokat már átvettük az előző fejezetben, most szívesen foglalkoznánk a medence méretével, valamint a vízátfolyás sebességével.
Térjünk hát át a matematikára. Egy nagyobb teljesítményű szűrőrendszernek körülbelül 6-8 óra alatt kell átszűrnie a medence teljes vízmennyiségét. A víz térfogatát köbméterben (m3) vagy literben van megadva, miközben a következő érvényes: 1 m3 = 1000 liter. Ha például 20 000 literes medencéje van, ossza el ezt a számot az összes víz tisztítására szánt órák számával. Tegyük fel, hogy 5 óra alatt szeretné megtisztítani a medence vizét, így egyszerűen ossza el a víz térfogatát a tisztításra szánt órák számával: 20 000 / 5 = 4 000 liter. Ebből tudni fogja, hogy olyan szűrőrendszerre lesz szüksége, amely óránként 4 000 liter vizet képes átszűrni, tehát a szűrés hatékonyságánál 4 m3 /óra adatnak kell szerepelnie.
Ezzel a vízátfolyás sebességét le is tudtuk, ezen felül már csak azt kell figyelembe venni, hogy a kiválasztott szűrő megfelelő legyen a medence méretéhez. Ez az adat általában fel van tüntetve a szűrőberendezés paraméterei közt, ilyesfajta adatot keressen: pl. 16 – 20 m3 vízmennyiségű medencékhez.
Nem ismeri a medence pontos térfogatát? A térfogat kiszámításához ismernie kell a medence alakját és méreteit. Ezt követően elég visszagondolni az általános iskola fizika óráira, amikor a szilárd testek térfogatának kiszámítását tanították. Egy henger térfogatát a V = π × r2 × v képlettel, egy kocka térfogatát pedig a V = a × b × c képlettel számoljuk ki. Ha atipikus alakú medencével rendelkezik, csak egy kicsit kell böngésznie az interneten és biztosan rábukkan a megfelelő képletre.
A szűrő elhelyezése
Ami a homokszűrős vízforgatót illeti, a szűrőberendezést a medence közelében kell elhelyezni, így elkerülhető a felesleges nyomásveszteség. A medence falától három méternél közelebb azonban nem ajánlott elhelyezni a szűrőberendezést, így betarthatóak a biztonsági irányelvek. Ideális esetben egy olyan helyre érdemes elhelyezni a medence vízforgatót, ahol az nincs kitéve esőnek, szélnek vagy közvetlen napsütésnek. Fürdés közben nem javasolt szűrni a vizet!
Még nem szerezte be medencéjét? Érdekli, hogyan tudja a legjobbat kiválasztani? Cikkünkből minden hasznos információt megtudhat!
Zajszint és energiafogyasztás
Ami a zajszintet illeti, ezzel a paraméterrel nem szükséges különösebben foglalkozni. A medence szűrők általában nem túl hangosak, és mivel kültéren helyezkednek el, nem fogja őket olyan tevékenység során hallgatni, amely során zavaróak lennének. Amennyiben mégis fontos az Ön számára az alacsony zajszint, válasszon olyan szűrőt, amely paraméterei közt megtalálja a csendes működésű szókapcsolatot.
A zajszinten felül természetesen az energiafogyasztást is érdemes figyelembe venni. Mivel egy olyan elektromos eszközről van szó, amely több órán keresztül működik a hét minden napján, így minden bizonnyal a villanyszámláján is észre fogja venni a különbséget. Ez azonban természetesen a medence méretétől, valamint a szűrés típusától is függ. Amennyiben papír medence szűrőt választ, abban az esetben alacsonyabb működési költségekkel kell számolnia, mintha homokszűréssel tisztítaná a medence vizét.
A szűrő karbantartása
A medence vízforgató karbantartása típusonként eltérő: más érvényes a homokszűrőre és más a papírszűrőre. A homokszűrő kevesebb karbantartást igényel, mivel a benne lévő homok több szezonon át képes hatékonyan megtisztítani a vizet. A homok cseréjére így 2-3 évente lesz szükség (bizonyos esetekben olyan típussal is találkozhat, amelyeknél 5 évente kell homokot cserélni).
A papírszűrő esetében más a helyzet. A medence szűrőbetétet, ami tulajdonképpen egy papírbetét, érdemes hetente tisztítani, és egy szezon alatt többször is újat kell majd vásárolnia belőle. Bár egy papírbetét ára nem túl magas, mégis nagyobb költségre kell számítani, mint a homokszűrő esetében, és a folyamatos karbantartást időt és energiát is igényel, így a papírszűrő használata kevésbé komfortos megoldásnak számít.
Cikk Megbeszélés