A forró nyári napokon semmi sem jobb, mint a saját kertben lévő medence frissítő öröme. Fontos azonban rendszeresen tisztán tartani. A medence vízforgatója kulcsfontosságú ebben. Ha otthonához medencét tervez, olvassa tovább, hogy hogyan válasszon megfelelő vízforgatót.
Mi a MARIMEX ProStar 6 terméket választanánk, amely csendes működést és hatékony víztisztítást garantál.
Homokszűrő közepes méretű medencékhez, amely gyors és hatékony működésének köszönhetően rövid időn belül kristálytiszta vizet eredményez.
Kis- és középméretű medencékhez, nagy sebességű medenceszűrő, mely tisztítja a vizet a megnövekedett negatív ionoktól.
Olcsó papírszűrős vízforgató, amely felfogja a vízben lévő összes szennyeződést, valamint a szűrője tisztítható és cserélhető is.
Legjobb medenceszűrők
Értékelés: MARIMEX ProStar 6 – csendes működésű homokszűrő
Teljesítmény: 6 m3/óra | Fogyasztás : 450 W | A következő átmérőjű slagokhoz: 32 mm, 38 mm | Medence mérete: legfeljebb 30 m3 méretű medencékhez | Sós vízhez: nem | Hozzávetőleges ár: 100 900 Ft
- Egyszerű karbantartás
- Hatékony és gyors víztisztítás
- Csendes működés
- A szilícium-dioxid-homok a legkisebb szennyeződéseket is felfogja
- Magasabb beszerzési ár
- A használati útmutató elég tömör
- Bonyolultabb összeszerelés
Ha Önnek is van medencéje, minden bizonnyal tudja, hogy a szűrés elengedhetetlen a tiszta vízhez. Ha közepes méretű medencéhez keres homokszűrőt, nyugodt szívvel ajánlhatjuk a kiváló minőségű MARIMEX ProStar 6 modellt. Ez a homokszűrős vízforgató olyan felszíni medencék vizét képes tisztítani, amelyek térfogata legfeljebb 30 m3, így 6 m3 /óra áramlási sebességet kínál.
A homokszűrő tartálya kiváló minőségű polipropilénből készült, megbízhatóan ellenáll a korróziónak és a medencék átlagos kémiai tulajdonságainak. A tartályba 17 kg homok helyezhető, amelyet érdemes hetente egyszer tisztítani – a medence szennyezettségi szintjének függvényében. A szűrő csendes működést és hatékony víztisztítást garantál, mindenképpen jó választásnak bizonyul. Hátrányként a nehezebb összeszerelést és a nem megfelelő használati útmutatót emelnénk ki.
Értékelés: Intex 26642 – medenceszűrő kis- és középméretű medencékhez
Teljesítmény: 90 W | Sebesség: 2081 liter/óra | A következő átmérőjű slagokhoz: 16,8 m³, 32 mm és 38 mm | Medence mérete: legfeljebb 8m3 méretű medencékhez | Sós vízhez: nem | Hozzávetőleges ár: 46 377 Ft
- Nagy áramlási sebesség
- Nagy teljesítmény
- Rugalmas tömlő
- Közepes és kisebb méretű medencékhez is alkalmas
- Időzítő kapcsoló
- Nagy méretű medencékhez nem alkalmas
Ez az Intex 26642 medenceszűrő kis- és középméretű medencék tisztításához készült, Legfeljebb 8m3 méretű térfogat tisztítására képes. A szűrő jobb keringést biztosít és tisztítja a vizet a megnövekedett negatív ionoktól, melyek a felszínen keletkeznek. Víz áramlási sebessége 2081 liter/óra, ami kiváló keringést és tisztítást biztosít. A medenceszűrő műanyag alapot, szűrőedényt, négyutas szelepet, nyomásmérőt és szivattyút tartalmaz. A tartálya polipropilénből készült, amely rugalmas tömlővel csatlakozik a szivattyúhoz.
A medenceszivattyú beépített 24 órás időzítővel rendelkezik, 2, 4, 6, 8 és 12 órás előre beállított ciklusokkal az automatikus működés érdekében. Az időzítőnek köszönhetően nem kell aggódnia a medence karbantartásáról. A telepítése egyszerű – csak csatlakoztassa a tömlőket, és dugja be őket.
Értékelés: Bestway 58381 – papírszűrős vízforgató
Teljesítmény: 16 W | Sebesség: 1249 l/óra | A következő átmérőjű slagokhoz: nincs adat | Medence mérete: legfeljebb 305 cm átmérőjű medencékhez | Sós vízhez: nem | Hozzávetőleges ár: 9 999 Ft
- Cserélhető betét
- Kompakt méretek
- Egyszerű telepítés
- Megfizethető ár
- A szűrőbetétet külön meg kell vásárolni
A Bestway 58381 egy olcsó papírszűrős vízforgató, amely segít tisztán tartani medencéjét egész szezon alatt. Ez az egyik legelterjedtebb szűrési módszer. A szűrő belsejében egy papírbetét van, amely felfogja az összes lehetséges szennyeződést. Ráadásul sokkal kevesebb vegyszert fogyaszt a többi szűrőhöz képest.
Teljesítménye 16 W, ami legfeljebb a 305 cm átmérőjű medencékhez felel meg. A szűrő vízforgató sebessége 1249 l/óra. Ehhez a modeléhez a papírszűrő külön megvásárolható, cserélhető, ami igen nagy előnynek számít a tisztítás szempontjából. Telepítése igen egyszerű, így nem fog sok időt és energiát igénybe venni. Csak rögzítse a szivattyút szilárd és vízszintes talajra vagy betonra, és ügyeljen a megfelelő szellőzésre, vízelvezetésre és hozzáférésre. Az összes talapzatrész tömege legalább 18 kg legyen, hogy elkerülje a szivattyú véletlen leesését.
Népszerű medence kiegészítők az Árukereso.hu oldalán
Hogyan válasszunk medenceszűrőt?
Medenceszűrők típusai
Alapvetően két típusú szűrési technológiával találkozhat: homokszűrős vízforgató és papírszűrő. Ezek a leggyakrabban használt típusok. A kiválasztás során nem csupán az Ön preferenciáit kell figyelembe venni, ugyanis az elsődleges szempontok közé a medence mérete, használatának intenzitása és egyéb felszerelései tartoznak. Az alábbiakban megtudhatja, mi a két típusú szűrő közti különbség, mik az előnyeik, hátrányaik és rendeltetésük.
Míg a homokszűrő homokot használ a víz tisztítására, addig a papírszűrő alapja a papírbetét, ezzel tisztítja a vizet. A két szűrőrendszer közötti legjelentősebb különbség a karbantartásukban rejlik. A homokszűrőben lévő homokszemcséket két-háromévente (néhányat öt év után) kell cserélni. A papírszűrőben lévő medence szűrőbetétet körülbelül hetente egyszer kell cserélni.
Homokszűrő
Amennyiben nem korlátozott a költségvetése, javasoljuk, hogy homokszűrős vízforgatót válasszon. Az ilyen típusú medence szűrő kevesebb karbantartást igényel, és nagyobb, intenzív használatú medencékhez is alkalmas.
Alapja egy szilícium-dioxid homokkal töltött szűrőtartály, amelyen a víz átfolyik, így a homok felfogja a szennyeződéseket. Karbantartáshoz elegendő megtisztítani a homokot öblítéssel, és az összes szennyeződés kimosódik – a medencén kívül vagy a csatornába. Idővel azonban a homokszemcsék élei kopnak, kisimulnak, ennek következtében a szűrési hatékonyság fokozatosan csökken. Ilyen esetben ki kell cserélni a homokot. Ilyen típusú karbantartásra azonban csak 2-3 évente kerül sor.
- Elegendő teljesítmény a kiegészítő berendezésekhez (medenceporszívó,…)
- Intenzíven használt nagy medencékhez is alkalmas
- A homokszemcséket körülbelül 3 évenként kell csak cserélni
- A 20-40 mikron méretű szennyeződéseket is eltávolítja
- Megbízható működés
- Magasabb beszerzési ár
- A kisebb részecskéket – 20 mikron vagy annál kisebb – nem fogja fel
- Igényesebb áramfogyasztás szempontjából
- Nagyobb méretű és nehezebb
Papírszűrő
A papírszűrő leginkább kisebb felszíni medencékhez, illetve felfújható medencékhez alkalmas. A homokszűrőhöz képest jóval olcsóbban beszerezhető karbantartása azonban igényesebb. Ezen felül kisebb teljesítményre kell számítania, így nem igazán megfelelő intenzíven használt medencékhez vagy nagy medencékhez.
Alapja egy papírbetét, tehát egy speciálisan összehajtogatott szűrőpapír, amely még a nagyon kis, 10-15 mikron méretű szennyeződéseket is felfogja. A medence szűrőbetét hátránya, hogy viszonylag gyakran szükséges tisztítani, valamint élettartama is rövid. A papírszűrőket egy szezon alatt gyakrabban kell cserélni is, és bár ezek beszerzési ára nem magas, a körülötte lévő munka nem biztos, hogy mindenkinek megfelelő. Bár alacsonyabb teljesítményt biztosít, nem kell attól tartania, hogy nem fog működni, csupán azzal kell számolnia, hogy a tisztítás lassabb lesz.
- Olcsóbb lehetőség
- Kisebb energiafogyasztással jár
- A kisebb, 10-15 mikron méretű szennyeződéseket is felfogja
- Rendkívül egyszerű karbantartás
- Nem alkalmas nagyobb méretű medencékhez
- Más típusú szűrőberendezésekkel összehasonlítva a karbantartási költségek magasabbak
- Gyakoribb karbantartást igényel
A szűrés hatékonysága
Ahhoz, hogy a szűrőrendszer hatékonyan működjön a medencéjében, és megfelelően tisztítsa a benne lévő vizet, fontos, hogy megfelelő típusú és teljesítményű medence szűrőt válasszon. Mivel a típusokat már átvettük az előző fejezetben, most szívesen foglalkoznánk a medence méretével, valamint a vízátfolyás sebességével.
Térjünk hát át a matematikára. Egy nagyobb teljesítményű szűrőrendszernek körülbelül 6-8 óra alatt kell átszűrnie a medence teljes vízmennyiségét. A víz térfogatát köbméterben (m3) vagy literben van megadva, miközben a következő érvényes: 1 m3 = 1000 liter. Ha például 20 000 literes medencéje van, ossza el ezt a számot az összes víz tisztítására szánt órák számával. Tegyük fel, hogy 5 óra alatt szeretné megtisztítani a medence vizét, így egyszerűen ossza el a víz térfogatát a tisztításra szánt órák számával: 20 000 / 5 = 4 000 liter. Ebből tudni fogja, hogy olyan szűrőrendszerre lesz szüksége, amely óránként 4 000 liter vizet képes átszűrni, tehát a szűrés hatékonyságánál 4 m3 /óra adatnak kell szerepelnie.
Ezzel a vízátfolyás sebességét le is tudtuk, ezen felül már csak azt kell figyelembe venni, hogy a kiválasztott szűrő megfelelő legyen a medence méretéhez. Ez az adat általában fel van tüntetve a szűrőberendezés paraméterei közt, ilyesfajta adatot keressen: pl. 16 – 20 m3 vízmennyiségű medencékhez.
A szűrő elhelyezése
Ami a homokszűrős vízforgatót illeti, a szűrőberendezést a medence közelében kell elhelyezni, így elkerülhető a felesleges nyomásveszteség. A medence falától három méternél közelebb azonban nem ajánlott elhelyezni a szűrőberendezést, így betarthatóak a biztonsági irányelvek. Ideális esetben egy olyan helyre érdemes elhelyezni a medence vízforgatót, ahol az nincs kitéve esőnek, szélnek vagy közvetlen napsütésnek. Fürdés közben nem javasolt szűrni a vizet!
Zajszint és energiafogyasztás
Ami a zajszintet illeti, ezzel a paraméterrel nem szükséges különösebben foglalkozni. A medence szűrők általában nem túl hangosak, és mivel kültéren helyezkednek el, nem fogja őket olyan tevékenység során hallgatni, amely során zavaróak lennének. Amennyiben mégis fontos az Ön számára az alacsony zajszint, válasszon olyan szűrőt, amely paraméterei közt megtalálja a csendes működésű szókapcsolatot.
A zajszinten felül természetesen az energiafogyasztást is érdemes figyelembe venni. Mivel egy olyan elektromos eszközről van szó, amely több órán keresztül működik a hét minden napján, így minden bizonnyal a villanyszámláján is észre fogja venni a különbséget. Ez azonban természetesen a medence méretétől, valamint a szűrés típusától is függ. Amennyiben papír medence szűrőt választ, abban az esetben alacsonyabb működési költségekkel kell számolnia, mintha homokszűréssel tisztítaná a medence vizét.
A szűrő karbantartása
A medence vízforgató karbantartása típusonként eltérő: más érvényes a homokszűrőre és más a papírszűrőre. A homokszűrő kevesebb karbantartást igényel, mivel a benne lévő homok több szezonon át képes hatékonyan megtisztítani a vizet. A homok cseréjére így 2-3 évente lesz szükség (bizonyos esetekben olyan típussal is találkozhat, amelyeknél 5 évente kell homokot cserélni).
A papírszűrő esetében más a helyzet. A medence szűrőbetétet, ami tulajdonképpen egy papírbetét, érdemes hetente tisztítani, és egy szezon alatt többször is újat kell majd vásárolnia belőle. Bár egy papírbetét ára nem túl magas, mégis nagyobb költségre kell számítani, mint a homokszűrő esetében, és a folyamatos karbantartást időt és energiát is igényel, így a papírszűrő használata kevésbé komfortos megoldásnak számít.
Cikk Megbeszélés