A fémdetektorok elektromágneses indukcióval működnek, használatuk széleskörű: biztonsági kapukban, élelmiszer- és gyógyszeriparban, vezeték- és ékszerkeresésre, hobbi kincskeresésre. Tesztek alapján bemutatom a legjobb készülékeket, mint az inSPORTline Skagway, amely talaj ásványianyag-értékeit is mutatja és hosszú akkumulátor-üzemidővel rendelekzik.
Részletgazdag, fémdetektor kezdők és haladók számára egyaránt, fülhallgatóval és hátizsákkal.
Könnyen hordozható, három hangerőszabályozóval, 240 mm-es mérettel, vízálló és egyszerűen összeszerelhető.
A vízálló tekercsének köszönhetően kicsi vízmélységig akár vízben is használható.
A legjobb fémdetektorok
Értékelés: inSPORTline Skagway – kezdőknek és haladóknak egyaránt
Típus: Fémdetektor kezdőknek és haladóknak | Frekvencia: 19 kHz | Kijelző: LCD | Tápegység: 9V elem | Fejhallgató csatlakozó: 6,35 mm-es jack | Érzékelő tekercs: 22 cm | Érzékenység: – | Tömeg: 1,3 kg | Méretek: – | Hozzávetőleges ár: 132 900 Ft
- Erős konstrukció
- Állítható fogantyú
- Automatikus egyensúly
- LCD kijelző
- Akkumulátor állapotjelző
- Univerzális all metal üzemmód
- Pin-point keresési funkció
- Talaj mineralizációjának típusa
- Magasabb ár
Az inSPORTline Skagway fémdetektor fejlett funkciókkal, nagy érzékenységgel, és akár 20 órás működési idővel rendelekzik. Kezdők és haladók számára egyaránt alkalmas. A felépítése egyszerű és pár perc alatt összeszerelhető.
A nagy LCD kijelzőn jól láthatók a paraméterek. A bal oldali gomb a készülék bekapcsolására szolgál, míg a jobb oldalival beállíthatja a keresési módot. A kijelzőn egy speciális gomb is található, amely a pin-point kereső funkcióhoz lett tervezve. Ezenkívűl megjeleníti a talaj ásványianyag-értékeit, a fémtárgyak íves skálájátt, a talaj összetételét és az akkumulátor töltöttségi szintjét is.
Ez a vízálló fémdetektor 22 × 28 cm mérettel bír, nagy teljesítményű, kis és nagy fémeket egyaránt megtalál, még ásványos talajon is. A csavart kábel nem gabalyodik be, a masszív kartámasz és tépőzáras csat kényelmes használatot biztosít. Habszivacs párnázott fogantyúval nem csúszik. Szettben fejhallgatóval és hátizsákkal, 9 V-os elemmel működik, működési ideje elem típusától függően 8-20 óra.
Értékelés: inSPORTline Quick Shooter – három tónusú megkülönböztetéssel
Típus: Fémdetektor kezdőknek | Frekvencia: 6,6 kHz | Kijelző: LCD | Tápegység: 2× 9V elem | Fejhallgató csatlakozó: 3,5 mm-es jack | Érzékelő tekercs: 24 cm | Érzékenység: max. 15 cm | Tömeg: 1,4 kg | Méretek: hossza 1350 mm | Hozzávetőleges ár: 38 900 Ft
- Numerikus LCD kijelző
- Akkumulátor állapotjelző
- 240 mm vízálló szonda
- Három tónusú megkülönböztetés
- Kartámasz
- Automatikus egyensúly
- A fémek megkülönböztetése
- Hangerő beállítása
- Inkább kezdőknek
Könnyen használható és néhány perc alatt összeállítható fémdetektor, mely kezdők számára volt tervezve. A inSPORTline Quick Shooter áttekinthető LCD kijelzővel rendelkezik, amin a keresett tárgy mélysége, a lehetséges fémfajta és annak távolsága, a céltárgy számértéke és az akkumulátor állapota látható. A fogantyú állítható hosszúságú. A készülék kartámasszal is rendelkezik a maximális kényelem érdekében. A hangjelzés hangszóróval vagy fejhalgatóval is beállítható, az Ön választása szerint.
A három tónusú megkülönböztetési funkció ideális a kezdők számára, mert a hangmagasság alapján meg lehet állapítani, hogy milyen fémről van szó, amit a kijelzőn megjelenő szám jelölés is megerősít. Ez a fémdetektor 9 V-os beépített foglalattal rendelkezik alkáli elemek számára. Csak kiváló minőségű alkáli elem használata javasolt, mivel a készülék megfelelő működése és maximális tartóssága ettől függ.
Értékelés: BLOW MD6005 – vízálló fémdetektor kezdőknek
Típus: Fémdetektor kezdőknek | Frekvencia: 5,0 kHz | Kijelző: Analóg | Tápegység: 6×AA ceruzaelem | Fejhallgató csatlakozó: „1,8” –as | Érzékelő tekercs: 6,5”, vízálló | Érzékenység: max. 7 cm | Tömeg: 1,3 kg | Méretek: 1120 × 240 × 140 mm | Hozzávetőleges ár: 17 075 Ft
- Könnyen összeszerelhető
- Vízálló
- Egyszerűen kezelhető
- Alacsony ár
- Állítható hangerő
- Állítható hossz
- Kényelmes fogantyú
- A 6×AA ceruzaelem nem tartozéka
A BLOW MD6005 praktikus kényelmes markolattal rendelkező fémdetektor elveszett fémtárgyak felkutatására. Átlátszó tűs jelző segítségével reagál a talált tárgyra, pl. érmékre, ékszerekre, órákra, szerszámokra, kulcsokra.
Jellemzője a nagy érzékenység, valamint a vas- és nemvasfémek megkülönböztetése. Az egyszerű kezelésnek köszönhetően a termék ideális kezdő felhasználók számára. Az állítható érzékenységű és hangerejű BLOW MD6005 fémdetektor egy tökéletes készülék fémtárgyak keresésére tengerparton, régi kastélyokban, régi csatatereken, erdőben, mezőkön és termőföldeken. Az állítható megkülönböztetés, érzékenység és térfogat támogatja a különböző típusú fémek észlelését, ami lehetővé teszi az apró tárgyak, például palackkupakok és szilánkok szűrését is.
A termék egyszerűen telepíthető speciális szerszám nélkül, kartámasza és kényelmes fogantyúja hosszú sétákhoz ideális. Intuitív kezelőpanelje és áttekinthető kijelzője könnyű használatot tesz lehetővé, mellékelve részletes útmutató is. Könnyű súlya és állítható mérete miatt kezdők és gyerekek is könnyedén használhatják, így kiváló ajándék a környezet és a „kincsekek” felfedezésére. Vízálló tekercse miatt kis vízmélységben is használható.
Népszerű fémdetektorok az Árukereso.hu oldalán
Hogyan válasszuk ki a legjobb fémdetektort?
A fémdetektor kiválasztásakor azt kell először is figyelembe venni, hogy milyen munkát szeretnénk vele végezni.
Az építőiparban segítségükkel sok hasznos feladatot lehet megoldani, mint például földalatti villamos- és távközlési vezetékek, víz- és gázvezetékek és fémszerkezetek, betonvasak pontos helyének megállapítása az épületekben.
A biztonsági szolgálatok és a rendőrség fegyverek és nem engedélyezett tárgyak keresésére, a hadsereg aknakeresésre és fel nem robbant lőszerek keresésére használják.
A régészek földalatti fémtárgyak pontos helyének meghatározására használják, hogy azok kiásásukkor ne sérüljenek. Ezek maximálisan 2 méteres mélységig képesek bemérni egy fémtárgy pontos helyét. A víz alatti kincskutatásra víz alatti fémdetektorokat használnak.
Fémdetektorok használatát szabályozó törvények
A törvények és előírások szigorú betartásával magánszemélyek is használhatják a fémdetektorokat. Főleg elveszett ékszerek, alkatrészek, érmék, kulcsok és egyéb apróbb fémtárgyak keresésében lehetnek segítségünkre.
A fémkeresőket továbbá csoportosíthatjuk felhasználók képzettsége alapján is. Ez alapján három nagy csoportra oszthatók:
Fémdetektorok kezdőknek
Ezek olcsó, egyszerűen kezelhető és összeszerelhető, kicsi érzékenységű, korlátozott funkciójú készülékek. Olyan személyeknek tervezték, akik még soha sem láttak ilyen készüléket, de használhatják gyerekek is. Általában analóg műszerek, egyszerű analóg kijelzővel. A legegyszerűbbek csak hangjelzéssel adnak tájékoztatás a fémtárgyak közelségéről.
Fémdetektorok haladó felhasználóknak
Ezeket a készülékeket azoknak tervezték, akiknek már van némi tapasztalata a használatukból. Nagyobb érzékenységű, több funkcióval rendelkező, digitális, LCD kijelzős, magasabb árkategóriába tartozó készülékek.
Fémdetektorok szakembereknek
Drága, nagyérzékenységű, sok extra funkcióval rendelkező műszerek. Tapasztalt felhasználóknak ajánlott, akik ki tudják használni a műszer sokféle beállítását, módját és programját. Több frekvencián is tudnak működni, ezért nagy pontosságú, megbízható készülékek.
Analóg és digitális fémkeresők
A fenti kategóriákon kívül a fémkeresőket csoportosíthatjuk a fémtárgyak keresésére használt technológia alapján is. Eszerint oszthatjuk analóg és digitális készülékekre.
Analóg fémkeresők
Az analóg fémkeresők kijelző nélkül, csak akusztikus jelzéssel adják tudtunkra egy fémtárgy közelségét. Ez a hangjelzés egy-, két- vagy többtónusú is lehet. A fémtárgy pontos elhelyezkedését nem tudja meghatározni, de viszont reakciója a fémre gyors, mivel nincs kijelzője. Az egyszerű felépítésüknek köszönhetően nagyon olcsók, ezért a kezdő felhasználóknak ajánlott.
Digitális fémkeresők
Ezek már újabb technológiájú, drágább készülékek. Az érzékelő tekercsekből érkező jeleket digitálisan dolgozza fel. Egy LCD kijelző segítségével pontosan megállapíthatjuk a fémtárgy helyét, mélységét és anyagát. A kijelző mellett általában még többtónusú akusztikus kimenettel is rendelkeznek.
A fémdetektorok frekvenciája
A fémdetektor érzékelő tekercse elektromágneses hullámokat sugároz a földbe. A föld alatt rejtőző fémtárgy az elektromágneses indukció következtében áramerősség változásokat hoz létre az érzékelő tekercsben. A műszer processzora ebből az áramerősség változásból határozza meg a fémtárgy méretét, mélységét és anyagát.
A detektorok többféle frekvenciatartományban dolgozhatnak.
Alacsony frekvenciás (3-5 kHz) fémdetektorok
Ezen a frekvencián a talajnak viszonylag kicsi az impedanciája, ezért a nagyobb mélységekben elhelyezkedő nagyobb fémtárgyak keresésére használják. Kicsi fémtárgyakat nem érzékel.
Középfrekvenciás (5-14 kHz) fémdetektorok
Ezek a műszerek képesek 15-35 cm-es mélységben kimutatni az érme méretű vagy nagyobb fémtárgyakat. Sokoldalúan alkalmazhatóak, ezért régészeknek, kincsvadászoknak és kutatóknak is ajánlott.
Nagyfrekvenciás (14-20 kHz) fémdetektorok
Nagy érzékenységű készülékek. Kicsi fémtárgyak, érmék, ékszerek kismélységű (15 cm-ig) keresésére alkalmasak.
Nagyon magas frekvenciájú fémdetektorok (20 kHz felett)
A 20 kHz-nél nagyobb frekvenciájú fémkeresőket nagyon apró tárgyak, ékszerek, kis aranyrögök megtalálásához használják.
Többfrekvenciás fémdetektorok
Különleges műszerek. Egyszerre több frekvencián képesek dolgozni, ami nagy előny a keresésnél. Különleges, precíz gyártási technológiával és szoftverrel készülnek, ezért az áruk is igen magas.
Fémdetektorok funkciói
Diszkriminátor
A diszkriminátorral felszerelt fémdetektor a fémek különböző vezetőképességét használja ki. A készülék az ellenállásból meg tudja határozni a fém anyagát, méreteit és a mélységét is kiszámítja. Beállítható úgy, hogy csak egy bizonyos fémre reagáljon, mint például arany, ezüst, réz tárgyakra, figyelmen kívül hagyva a más fémből készült tárgyakat, ezért a felhasználónak nem kell feleslegesen ásnia a földet egy konzervdoboz miatt.
Érzékenység beállítás
A műszer érzékenységének változtatásával tudjuk elkülöníteni az egyes fémeket, megállapítani mélységüket és méretüket.
Pin-Point mód
A fémdetektor az érzékelő tekercse indukciójától függően jelet ad, ha az érzékelő 30-40-cm-es körzetében fémtárgyat érzékel. Amikor a Pin-Point mód be van kapcsolva, a készülék állandó frekvenciájú hangjelzést ad pontosan az észlelt fémtárgy közepén, így a tárgy helye hajszálpontosan bemérhető.
Hangjelzés
A legtöbb fémdetektor 3,5 mm-es Jack fejhallgató csatlakozóval is rendelkeznek. Ezek a keresők hangjelzéssel is figyelmeztetnek a földalatti fémtárgyakra. A hangjelzések lehetnek egy-, kettő- vagy többtónusúak is. Egyes típusokon be lehet állítani, hogy a különböző anyagú fémekre különböző hangtónusok figyelmeztessenek.
Az érzékelő tekercsek típusai
A fémérzékelőket az érzékelő tekercsek mérete és alakja alapján is csoportosíthatjuk, így lehetnek egyszerű és párhuzamos tekercsek.
Egyszerű tekercsek
A fémdetektor a fémek kimutatására az elektromágnese indukció elvét használja ki. Minél nagyobb indukciójú a tekercs, annál érzékenyebb egy műszer. Az egyszerű tekercsek indukciója kicsi, ezért érzékenységük is kicsi.
Párhuzamos tekercsek
Az egyszerű tekercsek érzékenységét azzal növelhetjük, hogy párhuzamosan összekötjük őket. Ezek nagy érzékenységű készülékek, főleg az apróbb tárgyak keresésére használják.
Dupla D tekercsek
Két D-betű alakú tekercs párhuzamosan összekötve. A keresett fémtárgy helyzetének pontosabb meghatározást teszik lehetővé.
Szuper D tekercs
Három D alakú tekercs párhuzamos összekötése. Nagy érzékenységű tekercsek. 1 m-nél nagyobb mélységekben 10 cm-nél nagyobb fémtárgyak keresésére alkalmas.
Milyen törvények vonatkoznak a fémdetektorok használatára?
A fémdetektor vásárlása előtt nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a kincskeresést, ékszerek, régészeti tárgyak keresését minden ország saját törvényei szabályozzák, így Magyarországon is. Ezek a törvények és szabályozások pontosan meghatározzák, hogy hol és milyen fémkeresőket szabad használni, a használatuk feltételeit, valamint a talált tárgyakkal való manipulációt is. A törvény teljes szövege itt olvasható.
Kényelem
A fémdetektorokat általában hosszú ideig használjuk, ezért fontos, hogy használat közben minél jobban alkalmazkodjanak testünk méretéhez. Ezért fontos az állítható rúdméret, ami általában 120-140 cm között van, a kartámaszok jelenléte, amelyek a kar és a csukló tehermentesítésére szolgálnak.
Fontos a tömege is. Az egyszerű fémkeresők tömege általában 1 kg körül van. A drágább, professzionális készülékek tömege akár 3 kg fölött is lehet. Kényelmes, hosszú ideig tartó, folyamatos használatukat az egyensúly kiegyenlítő teszi lehetővé.
Elemek
A fémdetektorok működtetéséhez a szükséges energiát elemek vagy akkumulátorok biztosítják, amelyeknek többféle típusa lehet:
- AA méretű elemek, eldobható vagy újratölthető elemek, akkumulátorok. A különböző eszközökben 2-8 darab lehet belőlük.
- Korona. Akárcsak az AA elemek, lehetnek eldobhatóak és újratölthető akkumulátorok is, de ezek nagyobb kapacitásúak.
- Saját tápegység. Nagy kapacitású, a készülékbe beépített tápegységek. A legkényelmesebb lehetőség.
Fémdetektor tartozékok
Fémdetektorok használata közben szükségünk lehet néhány hasznos tartozékra is. Szeretnék ezek közül néhányat a figyelmébe ajánlani:
- Tekercs – A nagyobb menetszámú, érzékenyebb tekercs segítségével javítani tudja fémkeresője keresési tulajdonságait. Védőburkolat is kapható hozzájuk.
- Fejhallgató – A legtöbb fémdetektor fejhallgató csatlakozóval is rendelkezik, viszont maga a fejhallgató nincs a csomagban. A piacon azonban számos fejhallgató található, amelyeket kifejezetten fémdetektor felhasználók számára terveztek.
- Tokok – Ahhoz, hogy fémdetektorát bármilyen időjárási körülmények között használni tudja szüksége lesz egy tokra is, ami megvédi elektronikáját az esőtől.
- Lapát – Az észlelt tárgy kiásásához használjon többfunkciós lapátot amellyel el tudja távolítani a gyökereket is a leletről és környékéről is.
- Csákány – Kemény talajban a csákány a legjobb a lelet gyors kiásására.
Fémdetektorok árkategóriái
30 000 Ft-ig
Ennyi pénzért nagyon egyszerű fémkeresők kaphatók, amelyekkel a kezdők is könnyen elboldogulnak. Néhány extra funkcióval is rendelkeznek. Keresési érzékenységük nem túl nagy, néha olyankor is jeleznek, ha nincs fém a közelükben, ezért megbízhatóságuk alacsony.
30 000 Ft és 200 000 Ft között
Ebben a széles árkategóriában a készülékek széles skáláját találhatjuk, köztük az egyszerűbbeket, de akár a sokfunkciós, vízálló, különböző tekercs méretű, nagypontosságú és masszív szerkezetű készülékeket is. Ezekhez számos pluszkiegészítőt is tudunk vásárolni, amelyekkel tovább bővíthetjük extrafunkcióikat.
200 000 Ft felett
Ha igazi profi fémdetektort szeretne vásárolni, akkor mélyebbre kell a pénztárcájába nyúlnia. A speciális feladatok elvégzésére tervezett készülékek tartoznak ide, mint pl. a biztonsági beléptető és kiléptető mágneses kapuk, tengeri fémdetektorok, a föld alatt, nagy mélységben rejtőző fémtárgyak megkeresésére és a nagyon apró fémtárgyak felkutatására szolgáló műszerek.
Cikk Megbeszélés