A fémdetektor (fémkereső) a fémtárgyak keresésére szolgáló, elektromágneses indukció elvén működő készülék. Főleg biztonsági kapukban fegyverek és tiltott eszközök keresésére, élelmiszeriparban, gyógyszeriparban az esetleges kopásfémek kimutatására, vezetékek, fémcsövek és betonvasak kimutatására a falakban, ékszerek, apró fémtárgyak keresésére és hobbi szinten kincskeresésre is használják.
Fémdetektor tesztek és vélemények alapján szeretném Önöknek a legjobb készülékeket bemutatni.
A legjobb fémkeresők közül kiemelném az inSPORTline Skagway készüléket, amely érmék, fémből készült ékszerek és különböző apró fémtárgyak keresésére alkalmas. A hosszú akkumulátor üzemidő lehetővé teszi akár a megszakítás nélküli egész napos kincskeresést is.
Profiknak, de akár kezdőknek is tökéletesen megfelelő műszer. Nagy érzékenységű, könnyű és egyszerűen kezelhető. Apró fémtárgyak megtalálására is alkalmas.
Könnyű, vízálló, erős konstrukciójú, több funkciós, áttekinthető kijelzős, állítható rúdhosszúságú fémdetektor.
A vízálló tekercsének köszönhetően kicsi vízmélységig akár vízben is használható.
A legjobb fémdetektorok
Értékelés: inSPORTline Skagway
Típus: Profi fémdetektor | Frekvencia: 19 kHz | Kijelző: Numerikus LCD | Tápegység: 9 V-os alkalikus elem, akkumulátor | Üzemidő: 15-20 óra | Csatlakozó: 6,35 mm-es Jack | Fejhallgató: Igen | Érzékelő tekercs: 22×28 cm, vízmentes | Tömeg: 1,3 kg | Hozzávetőleges ár: 130 500 Ft
- Nagy érzékenység
- Megkülönbözteti a fémeket
- Vízálló érzékelő tekercs
- Kicsi tömeg
- Magas ár
- Nincs bluethoot csatlakozás
Az elveszett ékszerek, értéktárgyak, fémtárgyak, kulcsok megtalálásában nagy segítségére lehet az inSPORTline Skagway fémdetektor. Az egyszerű kezelése a kezdők számára is lehetővé teszi használatát. A kényelmet az állítható méretű fogantyúk garantálják.
Ennek a műszernek a legnagyobb erénye a könnyű tömeg és összeszerelhetőség, egyszerű kezelhetőség és az összes fontos információt tartalmazó LCD kijelző és a nagyszerű minőségű fejhallgató. A kezdő kincskeresőknek is könnyen elsajátíthatják kezelését. Segítségével a föld alatt és a felszínen rejtőző fémtárgyakat is könnyen megtalálhatjuk.
A mélységjelző funkciónak és állítható érzékenység funkciónak köszönhetjük. Ez lehetővé teszi a földben rejtőző fémtárgyak pontos helyének és anyagának meghatározását.
Az alacsony energiafelhasználásának köszönhetően, egy 9 V-os alkáli elemmel akár 20 óra üzemidőre is képes.
Értékelés: inSPORTline Quick Shooter
Típus: Fémdetektor kezdőknek | Frekvencia: 6,6 kHz | Kijelző: Numerikus LCD | Tápegység: 2 db 9 V-os elem, akkumulátor| Üzemidő: 15-20 óra | Csatlakozó: 3,5 mm-es Jack | Érzékelő tekercs: 24 cm átmérőjű vízálló | Fémszűrő: Igen | Érzékenység: 15 cm | Tömeg: 1,4 kg | Hozzávetőleges ár: 32 700 Ft
- Alacsony tömeg
- Hosszú üzemidő
- Jó ár-érték arány
- Nem kívánt fémek kiszűrése
- A fejhallgató nem része a csomagnak
- Kicsi érzékenység
Az inSPORTline Quick Shooter fémkeresővel még egy kezdő ereklyevadásznak is egyszerű lesz felkutatni a földfelszín alatt nem túl mélyen (max. 15 cm) elhelyezkedő közepes vagy nagyméretű fémtárgyakat.
A műszer előnyei közé tartozik a könnyű összeszerelhetőség, az állítható hosszúságú rúd, a kartámasz, az automatikus egyensúly, kicsi tömeg, valamint az egyszerű kezelhetőség.
A különböző fémekre magas, közepes és mély hangtónus figyelmeztet. Ezen kívül a fémek anyagáról a numerikus kijelző is tájékoztat. A kijelző továbbá a tárgy mélységét is mutatja.
A 2 darab 9 V-os elem vagy akkumulátor akár 15-20 óra üzemidőt képes biztosítani.
Értékelés: BLOW MD6005 vízálló fémdetektor kezdőknek
Típus: Fémdetektor kezdőknek | Frekvencia: 5,0 kHz | Kijelző: Analóg | Tápegység: 6×AA ceruzaelem | Fejhallgató csatlakozó: „1,8” –as | Érzékelő tekercs: 6,5”, vízálló | Érzékenység: max. 7 cm | Tömeg: 1,3 kg | Méretek: 1120×240×140 mm | Hozzávetőleges ár: 17 480 Ft
- Könnyen összeszerelhető
- Vízálló
- Egyszerűen kezelhető
- Alacsony ár
- Állítható hangerő
- Állítható hossz
- Kényelmes fogantyú
- A 6×AA ceruzaelem nem tartozéka
A BLOW MD6005 praktikus kényelmes markolattal rendelkező fémdetektor elveszett fémtárgyak felkutatására. Átlátszó tűs jelző segítségével reagál a talált tárgyra, pl. érmékre, ékszerekre, órákra, szerszámokra, kulcsokra.
Jellemzője a nagy érzékenység, valamint a vas- és nemvasfémek megkülönböztetése. Az egyszerű kezelésnek köszönhetően a termék ideális kezdő felhasználók számára. Az állítható érzékenységű és hangerejű BLOW MD6005 fémdetektor egy tökéletes készülék fémtárgyak keresésére tengerparton, régi kastélyokban, régi csatatereken, erdőben, mezőkön és termőföldeken. Az állítható megkülönböztetés, érzékenység és térfogat támogatja a különböző típusú fémek észlelését, ami lehetővé teszi az apró tárgyak, például palackkupakok és szilánkok szűrését is.
A termék telepítése rendkívül egyszerű, és nem igényel speciális szerszámot. A kartámasz és a kényelmes fogantyú biztosítja a kényelmet az érzékelővel végzett hosszú séták során. Az intuitív kezelőpanel és az áttekinthető kijelző biztosítja a könnyű használatot és a készülék aktuális igényekhez való igazítását. Ezenkívül a készlet tartalmaz egy részletes használati útmutatót is.
Az egyszerű kezelhetőségének, állítható méreteinek és kicsi tömegének köszönhetően teljesen kezdők, vagy akár gyerekek is tudják használni. A gyerekek számára nagyszerű ajándék, amellyel felfedezhetik környékükön a földön és a föld alatt rejtőzködő „kincseket” és átélhetik a kincskeresés izgalmait.
A vízálló tekercsének köszönhetően kicsi vízmélységig akár vízben is használható.
Hogyan válasszuk ki a legjobb fémdetektort?
A fémdetektor kiválasztásakor azt kell először is figyelembe venni, hogy milyen munkát szeretnénk vele végezni.
Az építőiparban segítségükkel sok hasznos feladatot lehet megoldani, mint például földalatti villamos- és távközlési vezetékek, víz- és gázvezetékek és fémszerkezetek, betonvasak pontos helyének megállapítása az épületekben.
A biztonsági szolgálatok és a rendőrség fegyverek és nem engedélyezett tárgyak keresésére, a hadsereg aknakeresésre és fel nem robbant lőszerek keresésére használják.
A régészek földalatti fémtárgyak pontos helyének meghatározására használják, hogy azok kiásásukkor ne sérüljenek. Ezek maximálisan 2 méteres mélységig képesek bemérni egy fémtárgy pontos helyét. A víz alatti kincskutatásra víz alatti fémdetektorokat használnak.
Fémdetektorok használatát szabályozó törvények
A törvények és előírások szigorú betartásával magánszemélyek is használhatják a fémdetektorokat. Főleg elveszett ékszerek, alkatrészek, érmék, kulcsok és egyéb apróbb fémtárgyak keresésében lehetnek segítségünkre.
A fémkeresőket továbbá csoportosíthatjuk felhasználók képzettsége alapján is. Ez alapján három nagy csoportra oszthatók:
Fémdetektorok kezdőknek
Ezek olcsó, egyszerűen kezelhető és összeszerelhető, kicsi érzékenységű, korlátozott funkciójú készülékek. Olyan személyeknek tervezték, akik még soha sem láttak ilyen készüléket, de használhatják gyerekek is. Általában analóg műszerek, egyszerű analóg kijelzővel. A legegyszerűbbek csak hangjelzéssel adnak tájékoztatás a fémtárgyak közelségéről.
Fémdetektorok haladó felhasználóknak
Ezeket a készülékeket azoknak tervezték, akiknek már van némi tapasztalata a használatukból. Nagyobb érzékenységű, több funkcióval rendelkező, digitális, LCD kijelzős, magasabb árkategóriába tartozó készülékek.
Fémdetektorok szakembereknek
Drága, nagyérzékenységű, sok extra funkcióval rendelkező műszerek. Tapasztalt felhasználóknak ajánlott, akik ki tudják használni a műszer sokféle beállítását, módját és programját. Több frekvencián is tudnak működni, ezért nagy pontosságú, megbízható készülékek.
Analóg és digitális fémkeresők
A fenti kategóriákon kívül a fémkeresőket csoportosíthatjuk a fémtárgyak keresésére használt technológia alapján is. Eszerint oszthatjuk analóg és digitális készülékekre.
Analóg fémkeresők
Az analóg fémkeresők kijelző nélkül, csak akusztikus jelzéssel adják tudtunkra egy fémtárgy közelségét. Ez a hangjelzés egy-, két- vagy többtónusú is lehet. A fémtárgy pontos elhelyezkedését nem tudja meghatározni, de viszont reakciója a fémre gyors, mivel nincs kijelzője. Az egyszerű felépítésüknek köszönhetően nagyon olcsók, ezért a kezdő felhasználóknak ajánlott.
Digitális fémkeresők
Ezek már újabb technológiájú, drágább készülékek. Az érzékelő tekercsekből érkező jeleket digitálisan dolgozza fel. Egy LCD kijelző segítségével pontosan megállapíthatjuk a fémtárgy helyét, mélységét és anyagát. A kijelző mellett általában még többtónusú akusztikus kimenettel is rendelkeznek.
A fémdetektorok frekvenciája
A fémdetektor érzékelő tekercse elektromágneses hullámokat sugároz a földbe. A föld alatt rejtőző fémtárgy az elektromágneses indukció következtében áramerősség változásokat hoz létre az érzékelő tekercsben. A műszer processzora ebből az áramerősség változásból határozza meg a fémtárgy méretét, mélységét és anyagát.
A detektorok többféle frekvenciatartományban dolgozhatnak.
Alacsony frekvenciás (3-5 kHz) fémdetektorok
Ezen a frekvencián a talajnak viszonylag kicsi az impedanciája, ezért a nagyobb mélységekben elhelyezkedő nagyobb fémtárgyak keresésére használják. Kicsi fémtárgyakat nem érzékel.
Középfrekvenciás (5-14 kHz) fémdetektorok
Ezek a műszerek képesek 15-35 cm-es mélységben kimutatni az érme méretű vagy nagyobb fémtárgyakat. Sokoldalúan alkalmazhatóak, ezért régészeknek, kincsvadászoknak és kutatóknak is ajánlott.
Nagyfrekvenciás (14-20 kHz) fémdetektorok
Nagy érzékenységű készülékek. Kicsi fémtárgyak, érmék, ékszerek kismélységű (15 cm-ig) keresésére alkalmasak.
Nagyon magas frekvenciájú fémdetektorok (20 kHz felett)
A 20 kHz-nél nagyobb frekvenciájú fémkeresőket nagyon apró tárgyak, ékszerek, kis aranyrögök megtalálásához használják.
Többfrekvenciás fémdetektorok
Különleges műszerek. Egyszerre több frekvencián képesek dolgozni, ami nagy előny a keresésnél. Különleges, precíz gyártási technológiával és szoftverrel készülnek, ezért az áruk is igen magas.
Fémdetektorok funkciói
Diszkriminátor
A diszkriminátorral felszerelt fémdetektor a fémek különböző vezetőképességét használja ki. A készülék az ellenállásból meg tudja határozni a fém anyagát, méreteit és a mélységét is kiszámítja. Beállítható úgy, hogy csak egy bizonyos fémre reagáljon, mint például arany, ezüst, réz tárgyakra, figyelmen kívül hagyva a más fémből készült tárgyakat, ezért a felhasználónak nem kell feleslegesen ásnia a földet egy konzervdoboz miatt.
Érzékenység beállítás
A műszer érzékenységének változtatásával tudjuk elkülöníteni az egyes fémeket, megállapítani mélységüket és méretüket.
Pin-Point mód
A fémdetektor az érzékelő tekercse indukciójától függően jelet ad, ha az érzékelő 30-40-cm-es körzetében fémtárgyat érzékel. Amikor a Pin-Point mód be van kapcsolva, a készülék állandó frekvenciájú hangjelzést ad pontosan az észlelt fémtárgy közepén, így a tárgy helye hajszálpontosan bemérhető.
Hangjelzés
A legtöbb fémdetektor 3,5 mm-es Jack fejhallgató csatlakozóval is rendelkeznek. Ezek a keresők hangjelzéssel is figyelmeztetnek a földalatti fémtárgyakra. A hangjelzések lehetnek egy-, kettő- vagy többtónusúak is. Egyes típusokon be lehet állítani, hogy a különböző anyagú fémekre különböző hangtónusok figyelmeztessenek.
Az érzékelő tekercsek típusai
A fémérzékelőket az érzékelő tekercsek mérete és alakja alapján is csoportosíthatjuk, így lehetnek egyszerű és párhuzamos tekercsek.
Egyszerű tekercsek
A fémdetektor a fémek kimutatására az elektromágnese indukció elvét használja ki. Minél nagyobb indukciójú a tekercs, annál érzékenyebb egy műszer. Az egyszerű tekercsek indukciója kicsi, ezért érzékenységük is kicsi.
Párhuzamos tekercsek
Az egyszerű tekercsek érzékenységét azzal növelhetjük, hogy párhuzamosan összekötjük őket. Ezek nagy érzékenységű készülékek, főleg az apróbb tárgyak keresésére használják.
Dupla D tekercsek
Két D-betű alakú tekercs párhuzamosan összekötve. A keresett fémtárgy helyzetének pontosabb meghatározást teszik lehetővé.
Szuper D tekercs
Három D alakú tekercs párhuzamos összekötése. Nagy érzékenységű tekercsek. 1 m-nél nagyobb mélységekben 10 cm-nél nagyobb fémtárgyak keresésére alkalmas.
Milyen törvények vonatkoznak a fémdetektorok használatára?
A fémdetektor vásárlása előtt nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a kincskeresést, ékszerek, régészeti tárgyak keresését minden ország saját törvényei szabályozzák, így Magyarországon is. Ezek a törvények és szabályozások pontosan meghatározzák, hogy hol és milyen fémkeresőket szabad használni, a használatuk feltételeit, valamint a talált tárgyakkal való manipulációt is. A törvény teljes szövege itt olvasható.
Kényelem
A fémdetektorokat általában hosszú ideig használjuk, ezért fontos, hogy használat közben minél jobban alkalmazkodjanak testünk méretéhez. Ezért fontos az állítható rúdméret, ami általában 120-140 cm között van, a kartámaszok jelenléte, amelyek a kar és a csukló tehermentesítésére szolgálnak.
Fontos a tömege is. Az egyszerű fémkeresők tömege általában 1 kg körül van. A drágább, professzionális készülékek tömege akár 3 kg fölött is lehet. Kényelmes, hosszú ideig tartó, folyamatos használatukat az egyensúly kiegyenlítő teszi lehetővé.
Elemek
A fémdetektorok működtetéséhez a szükséges energiát elemek vagy akkumulátorok biztosítják, amelyeknek többféle típusa lehet:
- AA méretű elemek, eldobható vagy újratölthető elemek, akkumulátorok. A különböző eszközökben 2-8 darab lehet belőlük.
- Korona. Akárcsak az AA elemek, lehetnek eldobhatóak és újratölthető akkumulátorok is, de ezek nagyobb kapacitásúak.
- Saját tápegység. Nagy kapacitású, a készülékbe beépített tápegységek. A legkényelmesebb lehetőség.
Fémdetektor tartozékok
Fémdetektorok használata közben szükségünk lehet néhány hasznos tartozékra is. Szeretnék ezek közül néhányat a figyelmébe ajánlani:
- Tekercs – A nagyobb menetszámú, érzékenyebb tekercs segítségével javítani tudja fémkeresője keresési tulajdonságait. Védőburkolat is kapható hozzájuk.
- Fejhallgató – A legtöbb fémdetektor fejhallgató csatlakozóval is rendelkezik, viszont maga a fejhallgató nincs a csomagban. A piacon azonban számos fejhallgató található, amelyeket kifejezetten fémdetektor felhasználók számára terveztek.
- Tokok – Ahhoz, hogy fémdetektorát bármilyen időjárási körülmények között használni tudja szüksége lesz egy tokra is, ami megvédi elektronikáját az esőtől.
- Lapát – Az észlelt tárgy kiásásához használjon többfunkciós lapátot amellyel el tudja távolítani a gyökereket is a leletről és környékéről is.
- Csákány – Kemény talajban a csákány a legjobb a lelet gyors kiásására.
Amennyiben nem a hátsó udvaron, hanem terepen készül kincset keresni, szüksége lesz megfelelő lábbelire is. Mutatjuk a legjobb túrabakancsokat!
Fémdetektorok árkategóriái
30 000 Ft-ig
Ennyi pénzért nagyon egyszerű fémkeresők kaphatók, amelyekkel a kezdők is könnyen elboldogulnak. Néhány extra funkcióval is rendelkeznek. Keresési érzékenységük nem túl nagy, néha olyankor is jeleznek, ha nincs fém a közelükben, ezért megbízhatóságuk alacsony.
30 000 Ft és 200 000 Ft között
Ebben a széles árkategóriában a készülékek széles skáláját találhatjuk, köztük az egyszerűbbeket, de akár a sokfunkciós, vízálló, különböző tekercs méretű, nagypontosságú és masszív szerkezetű készülékeket is. Ezekhez számos pluszkiegészítőt is tudunk vásárolni, amelyekkel tovább bővíthetjük extrafunkcióikat.
200 000 Ft felett
Ha igazi profi fémdetektort szeretne vásárolni, akkor mélyebbre kell a pénztárcájába nyúlnia. A speciális feladatok elvégzésére tervezett készülékek tartoznak ide, mint pl. a biztonsági beléptető és kiléptető mágneses kapuk, tengeri fémdetektorok, a föld alatt, nagy mélységben rejtőző fémtárgyak megkeresésére és a nagyon apró fémtárgyak felkutatására szolgáló műszerek.
Cikk Megbeszélés